Varvaste moondumist peatada ei saa: tegemist on aeglaselt süveneva protsessiga ja juba tekkinud varbamuutused iseenesest ei taandarene. Küll aga on võimalik leevendada varvaste kuju ja asendi muutusest tingitud valu.

Mugavad jalatsid

Kõige paremini aitab mugavate jalatsite kandmine. Igapäevaseks kasutamiseks on sobivaimad kuni 5 cm kontsaga, jalavõlvi toega, ruumika varbaosaga pehmest materjalist jalavarjud. See ei tähenda alati meelepärastest moodsatest jalatsitest loobumist: võib proovida kanda üks number suuremaid harjumuspäraseid jalatseid. Kingsepp saab jalatsit pigistavast kohast venitada. Naised võiksid jätta kitsa varbaosaga ja kõrge kontsaga kingad pidulikeks hetkedeks. Tõsisemate jalamuutuste korral tasub proovida ortopeedilisi jalatseid: need on tavajalanõudega võrreldes ruumikamad ja pehmemad.

Ortoosid

Soovi korral võib proovida ka ortoose, mis hoiavad varbad õiges asendis ja kaitsevad hõõrdumise eest. Alati ei pruugi abivahenditest kasu olla, sest need ei mahu hästi jalatsisse ja jätavad varvastele vähem ruumi: vaevused võivad hoopis suureneda. Varbaortoose tasub kanda ainult juhul, kui tunnete, et nendega on parem käia. Varvaste asendit muutvate abivahendite kandmisest öösel magamise ajal kasu ei ole, sest ortoosid ei taasta jala normaalset kuju ega mõjuta jala arengut: toe eemaldamisel nihkub varvas endisesse asendisse tagasi.

Tallatoed

Jalavõlvi muutuste ja päkavalu korral võib abi olla tallatugedest. Tallatoed leevendavad kõndimisel päkavalu, mis tekib moondunud varvaste põhjustatud ülekoormusest. Tallatugesid kandes nihkub toetuspunkt päkalt jalatalla keskele, vähendades niiviisi jala eesmisele osale langevat survet.
Normaalses asendis, aga käimisel valutava ja vähenenud liikuvusega esimese varba puhul on suure tõenäosusega tegemist kangestunud suurvarbaga. Sel juhul võib abi olla kõva tallaga jalatsist või spetsiaalsest ainult esimese varba alusest tallatoest, mis ei lase varbal liigselt üles tõusta.

Ravivõimlemine

Algava varbamuutuse korral aitab moondumist aeglustada varba kõigi liigeste järjepidev painutamine ja sirutamine.

Meresoolavann

Päeva jooksul jalgadesse kogunenud pinget aitab leevendada meresoolavann (vt. info>juhendid>meresoolavann).

Ravimid

Tugeva valu esinemisel võib tarvitada lühiaegselt valuvaigistit.

2019-08-02T18:21:35+00:00