Varbaoperatsioonist taastumine2021-01-01T17:09:38+00:00
Operatsiooni tulemus

Jalg paraneb varbaoperatsioonist enamasti 2-3 kuud. Operatsiooni edukuse kohta saab hinnangut anda alles 6-12 kuu möödudes: nii kaua võtab aega lõplik taastumine.

Töövõimetus

Töövõimetusperiood sõltub teostatud operatsioonist ja patsiendi ametist: kontoriinimesel on see esimese varba operatsiooni korral ligikaudu 8 nädalat, 2-5 varba operatsiooni järgselt umbes 5 nädalat.  Füüsilise töö tegijal on töövõimetuse aeg 4 nädalat pikem.

Valu

Opereeritud labajalg hakkab valutama operatsioonipäeva õhtul, sest selleks ajaks möödub jala tuimestamiseks kasutatud ravimi toime. Valu aitavad leevendada tabletid, mille retseptid väljastab arst teid haiglast koju suunates. Valu vähendab ka külmakoti asetamine opereeritud labajalale 20’ks minutiks 4-5 korda päevas. Tugevam jalavalu möödub 2-3 päevaga.
Mõnikord püsib esimesel operatsioonijärgsel päeval tugev valu vaatamata valuvaigistite tarvitamisele. Seda võib põhjustada paistes labajalga liigselt pitsitav side. Lõigake side labajala viienda varba poolselt välisküljelt kääridega lahti, jätke side jalale ja siduge mittesteriilse sidemega üle. Informeerige enne sideme vabastamist kindlasti raviarsti.

Video: sideme vabastamine
Paistetus

Paistetus hakkab tavaliselt vähenema 4 kuu möödudes operatsioonist ja võib püsida kuni aasta. Labajala turse ja sellest tuleneva valu vähendamiseks on kõige olulisem esimese kolme ööpäeva jooksul peale operatsiooni hoida opreeritud jalg kehatasapinnast kõrgemal, olge selle aja vältel enamus aega selili ja pange opereeritud jalg kolmele üksteise otsa asetatud padjale. Ravimid ei vähenda juba tekkinud paistetust. Kui te selili jalga ülevas hoides magada ei saa, siis magage endale meelepärases asendis. Hea uni on jala üleval hoidmisest tähtsam. Diivanil või toolil istudes tõstke kahe nädala vältel peale operatsiooni opereeritud jalg enda ette toolile. Labajala turset saab ravida 4 nädala möödumisel operatsioonist ka lümfiteraapiaga ja kontrastvanniga.

Kontrastvanni juhend
Kõndimine

Opereeritud jalale võib toetada operatsioonijärgse päeva hommikul. Esimesel kolmel lõikusjärgsel päeval on soovitav olla enamus aega lamavas asendis, hoida opereeritud jalg kehatasapinnast kõrgemal (näiteks kolmel üksteise otsa asetatud padjal), kõndida võib äärmisel vajadusel. 2 nädala möödumiseni operatsioonist peaks kõndima võimalikult vähe  ja istudes tõstma opereeritud jala üles (toetama toolile). Karke soovitame kasutada 2 nädala vältel peale operatsiooni ja sellel ajal opereeritud jalale minimaalselt toetada.

Mida vähem esimeste nädalate vältel peale operatsiooni opereeritud jalga koormata, seda paremini paranevad haavad ja väiksem on paistetus. Eriotstarbeline jalats suunab koormuse opereeritud piirkonnalt kannale ja seda kantakse ainult kõndimisel, rahuolekus ja magades jalats eemaldatakse. Esimese varba operatsiooni järgselt on eriotstarbeline jalats vajalik 8 nädalat, peale 2-5 varba operatsiooni 4 nädalat. Labajala paistetuse vähenemiseni ja operatsioonipiirkonna valu taandumiseni on soovitav kasutada normaalmõõdust veidi suuremat ja pehmet jalatsit. Meelepärase jalatsi kasutamine võib osutuda võimalikuks alles 3-4 kuu möödudes operatsioonist. Jalgadel sportimine on lubatud peale normaalse kõndimisvõime taastumist ligikaudu 4-6 kuud peale operatsiooni.

Haava paranemine

Mõningane operatsioonijärgne veritsus on normaalne. Veidi verega määrdunud sidet vahetada ei ole vaja, sest veri on steriilne ja ei kahjusta paranemist. Haavasidet ei ole soovitav enne 48 tunni möödumist operatsioonist avada, sest see soodustab haavapõletiku teket. Katke vähe verine side iseseisvalt täiendava kihi mittesteriisete marlilappide ja sidemega. Paluge rohkelt verine või muidu tugevalt määrdunud märg side pädeval meditsiinitöötajal esimesel võimalusel vahetada. Haavade ootuspärasel paranemisel seotakse jalga korra nädalas. Haavaõmblused eemaldatakse kahe nädala möödumisel operatsioonist. Normaalse haavaparanemise korral muutuvad varbalõikuse nahaarmid vaevumärgatavaks. Liigse armkoe vältimiseks võib peale haavaõmbluste eemaldamist kasutada armkoe teket vähendavat geeli. Haavaparanemise probleemide korral peaks enne armkoe teket vähendava geeli manustamist konsulteerima arstiga. Paranenud haava tunnusteks on kokku kasvanud haavaservad ja punetuse, eritise ning koorikute puudumine.

Varvaste asend

Väga tähtis on hoida varbaid peale operatsiooni õiges asendis: see aitab luid ümbritsevatel pehmetel kudedel soodsalt paraneda ja seeläbi varvaste normaalset kuju edaspidi säilitada.

Esimest varvast hoitakse 6 nädala vältel ööpäevaringselt õiges asendis varbaeraldajaga või  sidemega. Esimese varba jäigastamisel pole vaja varba asendit hoida.

Opereeritud 2-5 varbasse paigaldatakse asendi hoidmiseks 4-ks nädalaks peenikesed metallvardad. Varraste ots peab olema põletiku vältimiseks ööpäevaringselt sidemega kaetud. Vardad eemaldatakse polikliinikus ja see on pigem ebamugav kui valus. Peale varraste eemaldust hoitakse 2-5 varvast 4 nädalat otse ja alla painutatuna leukoplaastriga: seda nimetatakse teipimiseks.

Video: varbaeraldaja paigaldus
Video: esimese varba sidumine
Sidumise juhend
Teipimise juhend
Võimlemine

Jala lihastoonuse säilitamiseks alustatakse kohe peale operatsiooni põlve ja hüppeliigese painutus-sirutusharjutust. Esimestel operatsioonijärgsetel nädalatel hoitakse varbad võimalikult liikumatuna.

Varvastega saab võimlema hakata 4 nädala möödumisel operatsioonist. Varvaste võimlemine tagab neile operatsioonijärgse piisava liikuvusulatuse.

Võimelge opereeritud varvastega 10 minutit 2 korda päevas normaalse kõnnimustri taastumiseni. Eemaldage võimlemiseks esimese varba side või varbaeraldaja ja 2-5 varbalt leukoplaaster, paigaldage need peale võimlemist tagasi.

Esimese varba jäigastamisel ei tohi esimese varbaga võimelda.

Video: esimese varba võimlemine
Video: 2-5 varba võimlemine
Pesemine

Opereeritud labajalga võib pesta haava paranemisel. Metallvarrastega fikseeritud varvaste korral tuleb labajala pesemisega oodata varraste eemalduseni. Seniks on vaja jalga pesemisel veekindla ümbrisega kaitsta. Tellige endale enne operatsioonile tulekut internetipoest jalga märgumise eest kaitsev toode, näiteks mitmekordse kasutusega Foot Dressing Waterproof Protector, www.limboproducts.co.uk.

Labajala võib pesemisel ka veekindla kilekotiga katta ja kotisuu ümber sääre tugevalt kleeplindiga kinni tõmmata. See moodus on eelpool mainituga võrreldes ebakindlam ja haavaside võib pesemisel märjaks saada. Haavasideme juhuslikul vähesel märgumisel laske sellel kuivada, tugeval veeldumisel peaks pöörduma sideme vahetamiseks õe vastuvõtule. Opereeritud labajalga võib dušiga pesta järgmisel päeval peale haavaõmbluste eemaldust (haavaplaastrite kasutamise lõppedes) või metallvarda eemaldusele järgnevast päevast. Opereeritud labajalga võib vanni panna haava täielikul paranemisel: kui haavaservad on kokku kasvanud, haavaeritis puudub ja koorikud on kadunud.

Video: jalakaitsme paigaldus