Moondunud varbad2019-08-11T15:33:30+00:00

Varbamuutused on tõsine terviseprobleem, mis ei piirdu ainult jala välisilme muutusega: jalavalu tõttu väheneb füüsiline aktiivsus, häirub tasakaal, kõnnak muutub ebakindlaks ja suureneb kukkumisoht. Kõik eelnev mõjutab psüühikat ja lõppkukkuvõttes vähendab oluliselt elukvaliteeti. Varbamuutused on enamasti päritavad või tekivad trauma ja närvisüsteemihaiguse tagajärjel. 

Kõige sagedasemad varbamuutused on hallux valgus, haamervarvas ja esimese varba põhiliigese kõhre kulumine e. kangestunud suurvarvas.

Hallux valgus

Haamervarvas

Kangestunud suurvarvas

Varvaste moondumist peatada ei saa: tegemist on aeglaselt süveneva protsessiga ja juba tekkinud varbamuutused iseenesest ei taandarene. Küll aga on võimalik leevendada varvaste kuju ja asendi muutusest tingitud valu.
Kõige paremini aitab mugavate jalatsite kandmine. paljud varbamured lahenevad üks number tavapärasest suuremate jalatsite kandmisel. 
Soovi korral võib proovida ka ortoose, mis hoiavad varbad käimisel õiges asendis ja kaitsevad hõõrdumise eest. Varbaortoose tasub kanda ainult juhul, kui tunnete, et nendega on parem käia. Varvaste asendit muutvate abivahendite kandmisest öösel magamise ajal kasu ei ole, sest ortoosid ei taasta jala normaalset kuju ega mõjuta jala arengut: toe eemaldamisel nihkub varvas endisesse asendisse tagasi.
Jalavõlvi muutuste ja päkavalu korral võib abi olla tallatugedest. Tõsisemate jalamuutuste korral tasub proovida ortopeedilisi jalatseid: need on tavajalanõudega võrreldes ruumikamad ja pehmemad.
Muude võimaluste ammendumisel saab moondunud varvastest tingitud elukvaliteedi langust vältida operatsiooniga.

Operatsioonid