Labajalahaigused2019-08-11T15:13:13+00:00
Lampjalad

Lampjalgu on kolme tüüpi ja kõigi nende puhul on raviprintsiibid erinevad. Ortoklinikus arvestame ravi määramisel teie jalgade omapära. Hästi toimivaid lampjalgu ei pea ravima ja ennetavaid meetmeid tulevikus tekkida võivate haigustunnuste ära hoidmiseks pole vaja ette võtta. Tallatugede ja ortopeediliste jalatsite kasutamine profülaktilisel eesmärgil pole näidustatud, sest see ei mõjuta jalavõlvi arengut ei lastel ega täiskasvanutel.

Kõrge pikivõlv

Enamikul kõrge jalavõlviga inimestel on see lihtsalt kaasasündinud omapära ja kaebusi ei põhjusta. Kõrge pikivõlviga võib kaasneda kanna sissepoole pöördumine ja jalg hakkab toetama rohkem välisküljele. Jalavalu tekkimisel otsige abi labajalahaiguste ravile spetsialiseerunud ortopeedilt. Jalavõlv võib kõrgeneda ja labajalg moonduda ka närvihaigustest tungitud lihastasakaalu häirest. Nõrgemini toimivad lihased ei suuda tasakaalustada normaalselt töötavate lihaste jõudu ja nii kaldubki labajalg tugevamini toimivate lihaste tõmbesuunas viltu. Kui selliseid närvisüsteemi haigustest tingitud muutusi ei ravita, siis jala moondumine ainult süveneb.

Kannavalu

Hommikuti voodist tõustes või peale pikemat istumist käima hakates põhjustab kanna all valu enamasti jalatalla sidekirme põletik (plantaarfastsiit). Sageli on patsiendid kannavaluga kimpus olnud kuid või aastaid, proovinud mitmel erineval viisil valudest vabaneda, otsinud abi erinevatelt arstidelt ja lõpuks ikka kroonilise valu tõttu masenduses. Palju segadust tekitab labajala röntgenpildil nähtav kandluu alapinna luukasvis, mis ei ole valu põhjustaja, vaid hoopis jalatalla sidekirme kroonilise põletiku tagajärg. Kohest leevendust sellele haigusele enamasti ei leia. Plantaarfastsiidist vabanemiseks tuleb ennekõike patsiendil endal pikka aega ja järjepidevalt vaeva näha. Ortokliinikus anname nõu, kuidas plantaarfastsiidi haigustunnuseid tasapisi leevendada ja uusi ägenemisi vältida.

Kannakõõluse valu

Kannakõõluse põletik tekib ülekoormusest. Valu esineb kas kannakõõluse kinnituskohal kandluule või kannakõõluse keskosas.

Nahapaksendid

Varvaste konnasilmade või päkaaluste nahapaksendite korral ei peaks piirduma ainult aastast aastasse jalakabinetis käies nende lihvimisega. Konnasilmad ja nahapaksendid tekivad enamuses mehhaanilisest survest nahale, tavaliselt on selle põhjuseks jala või varvaste kuju muutus. Hoopis mõttekam võib olla moondunud varvas operatsiooniga õigesse asendisse panna ja seeläbi konnasilmade tekkepõhjusest vabaneda.