Varbaoperatsioonist taastumine2020-01-11T15:30:56+00:00
Operatsiooni tulemus

Jalg taastub varbaoperatsioonist enamasti 2-3 kuud. Operatsiooni edukuse kohta saab hinnangut anda alles 6-12 kuu möödudes: kuni selle ajani võib opereeritud jalas esineda ebamugavust, paistetust ja vähest valu.

Töövõimetus

Töövõimetusperiood sõltub teostatud operatsioonist ja patsiendi ametist: kontoriinimesel on see esimese varba operatsiooni korral ligikaudu 8 nädalat, 2.-5. varba operatsiooni järgselt umbes 5 nädalat.  Füüsilise töö tegijal on töövõimetuse aeg 4 nädalat pikem.

Valu

Opereeritud labajalg hakkab valutama operatsioonipäeva õhtul, sest selleks ajaks möödub jala tuimestamiseks kasutatud ravimi toime. Valu aitavad leevendada tabletid, mille retseptid väljastab arst teid haiglast koju suunates. Valu vähendab ka külmakoti asetamine opereeritud labajalale 20’ks minutiks 4-5 korda päevas. Tugevam jalavalu möödub 2-3 päevaga.

Paistetus

Labajala turse ja sellest tuleneva valu vähendamiseks on kõige olulisem esimese kolme ööpäeva jooksul peale operatsiooni hoida opreeritud jalg kehatasapinnast kõrgemal, olge selle aja vältel enamus aega selili ja pange opereeritud jalg kolmele üksteise otsa asetatud padjale. Ravimid ei vähenda juba tekkinud paistetust. Kui te selili jalga ülevas hoides magada ei saa, siis magage endale meelepärases asendis. Hea uni on jala üleval hoidmisest tähtsam. Diivanil või toolil istudes tõstke kahe nädala vältel peale operatsiooni opereeritud jalg enda ette toolile. Mõnikord võib peale koormuspiirangu lõppemist tavajalatsitega käima hakates paistetus ajutiselt suureneda. Sel juhul harjutage jalga koormusega järk-järgult, hoidke jalga käimise vahel üleval, asetage jalale külmakott 20’ks minutiks 4-5 korda päevas.

Kõndimine

Opereeritud jalale võib toetada operatsioonijärgse päeva hommikul. Esimesel kolmel lõikusjärgsel päeval on soovitav olla enamus aega lamavas asendis, hoida opereeritud jalg kehatasapinnast kõrgemal (näiteks kolmel üksteise otsa asetatud padjal), kõndida võib äärmisel vajadusel. 2 nädala möödumiseni operatsioonist peaks kõndima võimalikult vähe  ja istudes tõstma opereeritud jala üles (toetama toolile). Karke soovitame kasutada 2 nädala vältel peale operatsiooni ja sellel ajal võib jalale toetada poole keharaskusega. Mida vähem esimeste nädalate vältel peale operatsiooni opereeritud jalga koormata, seda paremini paranevad haavad ja väiksem on paistetus. Eriotstarbeline jalats suunab koormuse opereeritud piirkonnalt kannale ja seda kantakse ainult kõndimisel sõltuvalt operatsioonist 4-8 nädalat, rahuolekus ja magades jalats eemaldatakse. Labajala paistetuse vähenemiseni ja operatsioonipiirkonna valu taandumiseni on soovitav kasutada normaalmõõdust veidi suuremat ja pehmet jalatsit. Meelepärase jalatsi kasutamine võib osutuda võimalikuks alles 3-4 kuu möödudes operatsioonist. Jalgadel sportimine on lubatud peale normaalse kõndimisvõime taastumist ligikaudu 4-6 kuud peale operatsiooni.

Haava paranemine

Mõningane operatsioonijärgne veritsus on normaalne. Veidi verega määrdunud sidet vahetada ei ole vaja, sest veri on steriilne ja ei kahjusta paranemist. Haavasidet ei ole soovitav enne 48 tunni möödumist operatsioonist avada, sest see soodustab haavapõletiku teket. Katke vähe verine side iseseisvalt täiendava kihi mittesteriisete marlilappide ja sidemega. Paluge rohkelt verine või muidu tugevalt määrdunud märg side pädeval meditsiinitöötajal esimesel võimalusel vahetada. Haavade ootuspärasel paranemisel seotakse jalga korra nädalas. Haavaõmblused eemaldatakse kahe nädala möödumisel operatsioonist. Normaalse haavaparanemise korral muutuvad varbalõikuse nahaarmid vaevumärgatavaks. Liigse armkoe vältimiseks võib peale haavaõmbluste eemaldamist kasutada kolme kuu vältel Contractubex geeli. Haavaparanemise probleemide korral peaks enne Contractubex geeli manustamist konsulteerima arstiga. Paranenud haava tunnusteks on 1) kokku kasvanud haavaservad, 2) punetuse, eritise ja koorikute puudumine.

Varvaste asend

Väga tähtis on hoida varbaid peale operatsiooni õiges asendis: see aitab luid ümbritsevatel pehmetel kudedel soodsalt paraneda ja seeläbi varvaste normaalset kuju edaspidi säilitada.

Esimest varvast hoitakse 6 nädala vältel ööpäevaringselt õiges asendis sidemega (vt. info>juhendid >sidumine). Side eemaldatakse pesemiseks ja ravivõimlemiseks.

Opereeritud 2.-5. varvast hoitakse 8 nädala vältel ööpäevaringselt otse ja alla painutatuna leukoplaastriga: seda nimetetakse teipimiseks (vt. info>juhendid >teipimine). Teibitakse ainult opereeritud varbaid. Leukoplaaster eemaldatakse pesemise ja ravivõimlemise ajaks. Varvas teibitakse peale igakordset pesemist ja võimlemist uuesti.Mõnikord paigaldatakse operatsioonil neljaks nädalaks 2.-5. varbasse metallvardad. Metallvarda ots peab olema põletiku vältimiseks kogu aeg sidemega kaetud. Metallvardad eemaldatakse sidumisel ja see on pigem ebamugav kui valus ning eraldi valutustamist ei vaja. Metallvarraste kasutamisel alustatakse teipimist nelja nädala möödudes operatsioonist peale varraste eemaldamist.

Võimlemine

Alustage kohselt peale operatsiooni hüppeliigese painutuse ja sirutusega. Liigutage hüppeliigest valuni, 5 minutit 3 korda ööpäevas.
Hakake operatsioonijärgsest päevast tegema sirge jala tõstmisharjutusi. Selleks lamage selili ja tõstke põlvest sirutatud jalg 30 cm kõrgusele, hoidke jala asendit 3 sekundit, tehke 10 kordust 3 korda päevas. Tehke eelpool mainitud harjutusi kuni tavajalatsiga käima hakkamiseni, sõltuvalt operatsioonist 4-8 nädalat.
Ärge sidemes varbaid liigutage.
Varvaste ravivõimlemisega alustatakse 3 nädala möödudes operatsioonist. Juhul, kui 2.-5. varbasse paigaldati operatsiooni käigus metallvarras, saab võimlemist alustada peale varda eemaldamist 4 nädalat operatsioonist. Harjutusi tehakse valu piirini ja veidi üle selle. Opereeritud varvastega võimeldakse hommikul, lõunal ja õhtul 10 minutit järjest kuni normaalse kõndimisvõime taastumiseni. 1.-5. varvast surutakse kordamööda varba-pöialiigesest pöidlaga allapoole ja tõmmatakse seejärel teise või kolmanda sõrmega üles. Varvast külgedele kallutada ei tohi. 2.-5. varba keskosa ei ole lubatud painutada. Ärge võimelge esimese varbaga peale esimese varba jäigastamist.

Pesemine

Opereeritud labajalga võib pesta haava paranemisel. Metallvarrastega fikseeritud varvaste korral tuleb labajala pesemisega oodata varraste eemalduseni. Seniks on vaja jalga pesemisel veekindla ümbrisega kaitsta. Tellige endale enne operatsioonile tulekut internetipoest jalga märgumise eest kaitsev toode, üheks sobivamaks on mitmekordse kasutusega DryPro Waterproof Vacuum Sealed Half Leg Cast Cover https://www.amazon.com/DryPro-Waterproof-Vacuum-Sealed-Cover/dp/B0007KOFV8?ref_=fsclp_pl_dp_7&th=1.

Labajala võib pesemisel ka veekindla kilekotiga katta ja kotisuu ümber sääre tugevalt kleeplindiga kinni tõmmata. See moodus on eelpool mainituga võrreldes ebakindlam ja haavaside võib pesemisel märjaks saada. Haavasideme juhuslikul vähesel märgumisel laske sellel kuivada, tugeval veeldumisel peaks pöörduma sideme vahetamiseks õe vastuvõtule. Opereeritud labajalga võib dušiga pesta järgmisel päeval peale haavaõmbluste eemaldust (haavaplaastrite kasutamise lõppedes) või metallvarda eemaldusele järgnevast päevast. Opereeritud labajalga võib vanni panna haava täielikul paranemisel: kui haavaservad on kokku kasvanud, haavaeritis puudub ja koorikud on kadunud.