Varbavalu leevendamine

Varvaste moondumist ei saa peatada. 

Varvaste kuju ja asendi muutusest tingitud valu on võimalik leevendada.

Kõige paremini aitab mugavate jalatsite kandmine. Varbadeformatsioonide korral sobiv jalats on kuni 3-5 cm kõrguse kontsaga, ruumika varbaosaga ja pehmest materjalist. Kingsepal võib paluda jalatsit vajalikust kohast venitada. Sageli lahendavad probleemi number suuremad jalatsid.


Varbaortoosid hoiavad varbaid õiges asendis ja kaitsevad hõõrdumise eest. Varvaste asendit muutvaid ortoose pole mõtet öösel kanda, sest nende toime avaldub ainult käimisel. Varbaortoosid võivad kohati tunduda ebamugavad ja vaevusi hoopis ägestada, sest jätavad varvastele jalatsites vähem ruumi.

 

Tallatoed leevendavad kõndimisel päkavalu, mis tekib moondunud varvaste põhjustatud ülekoormusest. Tallatugesid kandes nihkub toetuspunkt päkalt jalatalla keskele, vähendades niiviisi jala eesmisele osale langevat survet. Parima efekti annavad individuaaltellimusel valmistatud tallatoed. 

 

 

 

 

 

  

Algava varbamuutuse korral on abi varba kõigi liigeste järjepidevast painutusest ja sirutusest: see võimaldab aeglustada deformatsiooni süvenemist.

Normaalses asendis, aga käimisel valutava ja vähenenud liikuvusega esimese varba puhul on suure tõenäosusega tegemist kangestunud suurvarbaga. Sel juhul võib abi olla kõva tallaga jalatsist või spetsiaalsest ainult esimese varba alusest tallatoest, mis ei lase varbal liigselt üles tõusta. 

Tugeva valu esinemisel võib tarvitada lühiaegselt valuvaigistit. Pikaaegne regulaarne moondunud varvaste põhjustatud valu leevendamine ravimitega viitab operatsiooni vajadusele.