Varbaoperatsioonist taastumine

Varbaoperatsioonist taastumine nõuab palju aega.

Järeldusi operatsiooni edukuse kohta saab teha alles 6-12 kuu möödudes: kuni selle ajani võib opereeritud jalas esineda ebamugavust, paistetust ja vähest valu.

Töövõimetusperiood sõltub teostatud operatsioonist ja patsiendi ametist: kontoriinimesel on see 8-12 nädalat, füüsilise töö tegijal 4 nädalat pikem.

Luutükkide kinnitamiseks kasutatud kruvid ja klambrid paigaldatakse operatsiooni ajal sügavale luu sisse selliselt, et neid eemaldada pole vaja.

Haiglast lahkudes annab arst patsiendile järelravijuhised.

Operatsioonijärgseks valuraviks kasutatakse tablette. Tugevam jalavalu möödub 2-3 päevaga.

Külmakoti asetamine opereeritud labajalale 4 korda ööpäevas 20 minutiks 2 nädala vältel peale operatsiooni aitab vältida haavakomplikatsioone ja liigset labajala paistetust. Nahakahjustuse ennetamiseks pannakse kuiv froteerätt ühekihiliselt labajalale ja külmakott sinna peale.

Kõndimine

Patsient lahkub haiglast karkude toel. Karke kasutatakse 2 nädalat.

Esimesel kolmel lõikusjärgsel päeval ei tohi opereeritud jalale toetada, soovitav on olla enamus aega lamavas asendis, hoida opereeritud jalg kehatasapinnast kõrgemal (näiteks kolmel üksteise otsa asetatud padjal), kõndida võib äärmisel vajadusel.

2 nädala möödumiseni operatsioonist peaks kõndima võimalikult vähe ja istudes tõstma opereeritud jala üles (toetama toolile).

Liikumiseks kasutatakse spetsiaalset jalanõud, mis suunab koormuse opereeritud piirkonnalt kannale.


 

Spetsiaaljalanõud kantakse ainult kõndimisel sõltuvalt operatsioonist 6-8 nädalat, rahuolekus ja magades jalats eemaldatakse.

Ühistranspordiga sõita ja autot juhtida saab sõltuvalt protseduurist 6-8 nädala möödudes operatsioonist.

Spetsiaaljalanõu kasutusaja lõppedes võib proovida sõita rattaga ja ujuda. Kepikõnd, jooks, hüppamine ja murdmaasuusatamine on lubatud peale normaalse kõndimisvõime taastumist ligikaudu 4-6 kuud peale operatsiooni. Sportimisel võib opereeritud labajalga koormata kuni valuni.

Tavajalatsit saab hakata kandma 6-8 nädala möödudes operatsioonist. Labajala paistetuse vähenemiseni ja operatsioonipiirkonna valu taandumiseni on soovitav kasutada normaalmõõdust veidi suuremat ja pehmet jalatsit. Meelepärase jalatsi kasutamine võib osutuda võimalikuks alles 3-4 kuu möödudes operatsioonist.

Haava paranemine

Haavade paranemist jälgitakse sidumiste käigus.

Haavade ootuspärasel paranemisel seotakse jalga 7 päeva tagant. Haavaõmblused eemaldatakse 17-21 päeva möödumisel operatsioonist.

Liigse armkoe vältimiseks võib peale haavaõmbluste eemaldamist kasutada kolme kuu vältel Contractubex geeli. Haavaparanemise probleemide korral peaks enne Contractubex geeli manustamist konsulteerima arstiga.

Paranenud haava tunnusteks on 1) kokku kasvanud haavaservad, 2) punetuse, eritise ja koorikute puudumine.

Varvaste asend

Enamasti hoitakse opereeritud  esimest varvast 6 nädala vältel ööpäevaringselt õiges asendis sidemega (sidumisjuhend). Side eemaldatakse pesemiseks ja ravivõimlemiseks.

 

 

 

 

 

Opereeritud 2.-5. varvast hoitakse otse ja alla painutatud asendis 8 nädalat. Mõnikord paigaldatakse operatsioonil neljaks nädalaks 2.-5. varbasse metallvardad, mis eemaldatakse sidumisel. Metallvarda ots peab olema põletiku vältimiseks kogu aeg sidemega kaetud. Varraste eemaldamine on pigem ebamugav kui valus ja protseduur eraldi valutustamist ei vaja. Peale haavaõmbluste (2-3 nädalat operatsioonist) või metallvarda (4 nädalat operatsioonist) eemaldust hoitakse opereeritud 2.-5. varvast 8 nädala möödumiseni operatsioonist õiges asendis leukoplaastriga. Varvaste asendi hoidmist leukoplaastriga nimetatakse teipimiseks. Teibitakse ainult opereeritud varbaid. Leukoplaaster eemaldatakse pesemise ja ravivõimlemise ajaks. Varvas teibitakse peale igakordset pesemist ja võimlemist uuesti. Varvas hoitakse teibituna nii päeval kui öösel.

  

Võimlemine

Enamiku varbaoperatsioonide järgselt on vajalik aktiivne ravivõimlemine, millega alustatakse 3 nädala möödudes operatsioonist. Juhul, kui 2.-5. varbasse paigaldati operatsiooni käigus metallvarras, saab võimlemist alustada peale varda eemaldamist 4 nädalat operatsioonist.

Harjutusi tehakse valu piirini ja veidi üle selle. Opereeritud varvastega võimeldakse hommikul, lõunal ja õhtul 10 minutit järjest kuni normaalse kõndimisvõime taastumiseni.

1.-5. varvast surutakse kordamööda varba-pöialiigesest pöidlaga allapoole ja tõmmatakse seejärel teise või kolmanda sõrmega üles. Varvast külgedele kallutada ei tohi. 2.-5. varba keskosa ei ole lubatud painutada.
Esimese varba-pöialiigese jäigastamisel pole esimese varbaga võimlemine lubatud.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pesemine

Opereeritud labajala sidemega katmata piirkondi puhastatakse niiske lapiga. Opereeritud labajalga võib pesta haava paranemisel. Kui varbad on fikseeritud metallvarrastega, tuleb labajala pesemisega oodata kuni varraste eemalduseni. Seniks kaetakse labajalg pesemisel veekindla kilekotiga ja kotisuu tõmmatakse ümber sääre tugevalt kleeplindiga kinni. Haavasideme juhuslikul vähesel märgumisel lastakse sellel kuivada, tugeval veeldumisel peaks paluma õel (arstil) side vahetada.

Opereeritud labajalga võib dušiga pesta järgmisel päeval peale haavaõmbluste eemaldust (haavaplaastrite kasutamise lõppedes) või metallvarda eemaldusele järgnevast päevast. Opereeritud labajalga võib vanni panna haava  täielikul paranemisel: kui haavaservad on kokku kasvanud, haavaeritis puudub ja koorikud on kadunud.